نقد و برسی کتاب قانون مدنی توازن :

کتاب قانون مدنی توازن همراه با قانون مدنی با آخرین اصلاحات  آرا وحدت رویه ذیل هر ماده و کلیه قوانین آیین نامه های مرتبط با قانون مدنی می باشد . از نکات برجسته این کتاب می توان به

عنوان گذاری تمام مواد قانونی جهت مطالعه بهتر

عنوان گذاری تمام مواد قانونی جهت مطالعه بهتر و مشخص نمودن نکات کلیدی و کاربردی هر ماده برسی ارجاعات و ارتباطات مواد قانونی با یکدیگر فهرست کتب بخش ها فصول و مباحث قانون اشاره کرد . تمامی این ویژگی ها باعث شده این کتاب از سایر کتاب های قانون بازار برجسته تر باشد .

این کتاب همچنین دارای ضمیمه های کاربردی به شرح زیر می باشد :

بخش اول

قانون مسؤلیت مدنی . قانون حمایت خانواده .آیین نامه های اجرایی قانون حمایت خانواده . قانون روابط موجر و مستاجر مصوب 1356 و 1376 . قانون تشکیلات و اختیارات سازمان حج و اوقاف و امور خیریه . قانون حمایت حقوق مولفان و منصفان و هنر مردان .

بخش دوم

قانون تملک آپارتمان ها . آیین نامه اجرایی قانون تملک آپارتمان ها با اصلاحات بعدی . قانون پیش فروش ساختمان و آپارتمان . قانون نحوه اهدا جنین به زوجین نابارور . آیین نامه اجرایی قانون نحوه اهدا جنین به زوجین نابارور . قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بی سرپرست و بد سرپرست.

بخش سوم

قانون اصلاح قانون بیمه اجباری مسوولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی در مقابل شخص ثالث . قانون تعیین و تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواجزنان ایرانی با مردان خارجی . گزیده آرای وحدت رویه کاربردی . ترمینولوژی قانون مدنی

همه چیز درباره ی قانون مدنی :

قانون مدنی را می توان عمومی ترین قانون موجود در کشور دانست. به این معنی که بسیاری از قواعد و چهارچوب های مربوط به روابط، منافع و اقدامات اشخاص و مجموعه ها در آن آورده شده است. این قانون در 18 اردیبهشت سال 1307 تصویب و پس از پیروزی انقلاب اسلامی یکسری اصلاحات اساسی در آن انجام شده است تا با معیارهای نظام اسلامی مطابقت داشته باشد. جالب است بدانید بخش قابل توجهی از قانون مدنی ایران و اغلب کشورها از قانون مدنی فرانسه و بلژیک الگوبرداری شده است.

مواد قانون مدنی و مسئولیت مدنی

قانون مدنی دارای 1335 ماده است که شامل 3 جلد در بخش های مختلف می شود. جلد اول در خصوص اموال، جلد دوم در خصوص اشخص و جلد سوم در خصوص ادله اثبات دعوی است. قانون مسئولیت مدنی نیز 16 ماده دارد.

در قانون مدنی به چه موارد اشاره شده است؟

قانون مدنی به لحاظ موضوعی شامل 8 بخش مهم است که بصورت زیر دسته بندی می شود:

  • مدنی 1 : شامل قوانین اموال، اشیا، معادن مالکیت، انتفاع، ارتفاق و …
  • مدنی 2 : شامل کلیات اشخاص، تابعیت، اسناد سجل احوال، اقامتگاه و …
  • مدنی 3 : شامل انواع عقود و تعهدات، معاملات، اکراه، اثرات، شروط و …
  • مدنی 4 : شامل ضمان، اتلاف، غصب، استیفا و …
  • مدنی 5 : شامل حقوق خانواده، نکاح، جهیزیه، طلاق و …
  • مدنی 6 : شامل عقود معین، ضمان درک، خیارات و …
  • مدنی 7 : شامل عقود معین، جعاله، عاریه، قرض، رهن، کفالت و …
  • مدنی 8 : شامل ارث، وصیت و …

حقوق مدنی 1 چیست

مدنی 1 از ماده 1 تا 182 قانون مدنی را شامل می شود. در حقوق مدنی 1 به انواع اموال و مالکیت به همراه قوانین حاکم بر آنها اشاره شده است.

حقوق مدنی 2 چیست

مدنی 2 از ماده 956 تا 975 – 1011 تا 1030 – 1002 تا 1010 – 1207 تا 1217 و 1218 تا 1256 را شامل می شود. در حقوق مدنی 2 به مواردی نظیر اهلیت، اشخاص، محجورین و موارد مشابه پرداخته شده است.

حقوق مدنی 3 چیست

مدنی 3 از ماده 183 تا 300 را شامل می شود. در حقوق مدنی 3 بصورت کامل در خصوص عقود، تعهدات و مجموعه موارد مرتبط به آنها پرداخته شده است.

حقوق مدنی 4 چیست

مدنی 4 از ماده 301 تا 337 را شامل می شود. در حقوق مدنی 4 به مواردی که غالبا مربوط به حقوق از دست رفته و غصبی می شوند پرداخته شده است.

حقوق مدنی 5 چیست

مدنی 5 از ماده 1034 تا 1157 را شامل می شود. در حقوق مدنی 5 بصورت اختصاصی به موضوع حقوق خانواده و موارد مرتبط با آن پرداخته شده است.

حقوق مدنی 6 چیست

مدنی 6 از ماده 338 تا 457 و 466 تا 517 را شامل می شود. در حقوق مدنی 6 به انواع عقود و قوانین آن اشاره شده است.

حقوق مدنی 7 چیست

مدنی 7 از ماده 561 تا 807 (به استثنای چند ماده) را شامل می شود. حقوق مدنی 7 به نوعی مکمل مدنی 6 است.

حقوق مدنی 8 چیست

مدنی 8 از ماده 808 تا 949 را شامل می شود. در حقوق مدنی 8 به موارد مرتبط با وصیت و ارث پرداخته شده است

.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *